admin 17 Kasım 2020, Salı

SABIR

 

Bismillahirrahmanirrahim…

Zümer Suresi 10. ayette dediği üzere ;

Tarafımdan söyle Ey iman eden kullarım. Rabbinizden korkun bu dünyada güzellik yapanların bir güzellik var. Allahın arzı geniştir ancak sabredenler mükafatlarına hesapsız olarak erdirelecektir.A.K.’nin mealindan de anlaşıldığı üzere bugüngü sohbetimizin mevzu evliyanın enbiyanın kendisini işlemesi sebebi ile nice nice derecelere vasıl olduğu insanın barıya ulaşma imkanlarından biri olan sabır hakkında olacaktır.

Sabır; lugat manasına göre hapsetmek bir şeyi darda ve sıkıntıda tutmak mağnasına gelir. Sabırda nefis alıkoymak mağnası da vardır.

Hz.Ali Efendimiz yakını vefaat eden kimsenin yanına giderek ; Ey kişi eğer sabredersen sana  anlatılanlardan 1 pat alır, Eğer sabretmezsen sana anlatılanlardan hiç bir kıymet alamazsın Zira hep yapıp eden Hz. Allah değil mi? Onun hükmüne hepimiz bir gün razı olacağız .

İbni Abbas Rasullullahın kendisine şöyle buyurduğunu anlattı.

Ey oğul sana 1 kaç şey öğreteyim mi? Allahü teala onlar ile seni faidelendirsin.

Evet Ya RasulAllah dedim

Resullah şöyle buyurdu

Allahı hatırından hiç çıkarma ki seni korusun. Onu hatırından tutarsan karşısında bulursun. Geniş zaanda Allahın unutmaki oda dar zamanında seni unutmasın.Bir yardım istersen Allah iste kalem kurumuştur olan olur eğer halk sana bir zarar vermeye kalksa Allah sana yazmamışsa hiç bir zarar vermezler. Bilesin ki  sevmediğin bir şeyde sabır çek hayır  vardır. Yardım saırladır kurtuluş sıkıntı ile güçlüğün sonunda 1 mukafat vardır.

Hadisi şerifde şöyle buyurlur;

Sabredenlere kıyamette o kadar çok sevap velirki mizanzız hesapsız yağmur yağar gibi ihsanlara kavuşurlar.Dünya a sıhhatli yaşayıp keder görmeden ölen kimseler oları ve sevaplarını görünce YA RABBİ keşke dünya da iken vücudlarımızı makas ile parça parça olsaydı da bizde şimdi bunlar gibi sevaplarımıza kavuşsaydık.

Bir haberde şöyle anlatılır;

Bir kulun çocuğu öldüğü zaman Yüce Allah meleklerine şöyle sorar.Kulunun gönül verimini aldınız mı bu karşılık melekler evet dedikleri zaman Şöyle buyurur;

Bunun için kulum ne dedi?

Derlerki  biz Allah için yaşarız Allaha döneceğiz dediler

Bunun üzerine Yüce Allah kuluna 1 ev yapın o evin adınıda hamd evi koyun buyurmulardır.

 

Çeşitli dini sohbetlerde sabır ile kıssalar şu şekilde;

İbrahim bin Edhem yaya olarak hacca gitmek üzere yola çıkmış bir müddetle gittikten sonra arkadan 1 atlı yetişti. Adam ıssız çöllerde yalnız başına yola giden ihtiyarın kim olduğunu bilmiyordu. Nereye böyle ey ihtiyar diye seslendi

İbrahim Edhem hacca gidiyorum dedi

Adam; Yanına ne binecek ne de yiyecek bir şey almışsın bir kaç senede varacaksın böyle dedi

İbrahim Edhem dedi ki

Sen yoluna devam et benim bir değil hemde bir kaç tane bineğim var deyince adam şaşkın  nebinceinde bahsediyorsun baksana yaya olarak yoluna devam ediyorsun dedi

Adam bir türkü o büyük velinin ne demek istediğini anlıayamıyordu

İbrahim edhem tekrardan benim bineklerimi merak mı ediyorsun bana bela isabet etse sabır benim bir evimdir. Bir nimet isabet etse bineğim şükür atı olur.Bir kaza isabet etse rıza atına binerim.Eğer nefsim beni aldatmak isterse bilirimki geçen ömrün kalanında çoktur. Nefsimin istediğinde vazgeçerim bunlardan daha iyi bir emniyet olur mu ey yolcu? deyince adam karşısındakinin olduğunu anladı.

Meğer asıl yaya sen değil benmişim deyim Allah yardımcın olsun diyerek yoluna devam eyledi. Sabrınız varsa her zaman temsili hikayeler de size yol olsun, rehber ararsanız Yaradanın kelamı Kur’an-ı Kerim yoldaşınız olsun.

Ne derler her zaman Sabrın sonu selamettir….

YORUM YAP

YORUMLAR
Tutsaq
17 Kasım 2020

GüzeL makaLe oLmuS ELLerinize SagLik

YaRGuCi
17 Kasım 2020

Makale oldukca güzel ve akıcı olmuş ellerinize ve emeginize saglık

BENZER YAZILAR